Manga

A név eredete

A manga eredetileg két kanji-val van írva: 漫画

A szó a 漫(büszkeség) és a 画(kép) jeléből áll

Kiejtésük: 漫(man) 画(ga)

Mi is a manga

Első pillantásra a manga egy sima képregénynek tűnik, és ez nem is áll annyira távol az igazságtól. A manga tulajdonképpen a képregény japán változata, ami annyiban tér el az általunk ismert változattól, hogy az oldalakat, a képkockákat és a szövegbuborékokat is jobbról balra kell olvasni.

Egy átlagos manga 10-30 fejezetből szokott állni, azonban vannak nagyobb munkák, amik akár több száz fejezetből is állhatnak (pl.: Naruto).

Megemlítendő még, hogy míg pédául Magyarországon a képregények előfordulása / gyártása nem olyan jellemző, addig Japánban ez egy külön iparágat képez.

Egy manga oldal:

Egy oldal a Naruto című mangából
A lap tetejére

Anime

Mi is az az anime

Hasonló módon mint a manga, nem egészen az általunk megismert rajzfilmmel egyezik meg. Az anime hivatalosan a mangából készített animációs sorozat, és a nevét (animáció - anime) is erről kapta.

Egy általános anime rész, nagyjából 20 perc, plussz egy 1-2 perces opening (vagyis nyitó klipp) és egy ending (vagyis befejező klipp).

A mangához hasonló módon, a mangával párhuzamosan futó és folyamatosan fejlődő komoly iparág.

Az animáció / kinézet fejlődése

Hossz: 13 perc, 13 másodperc

A videó 1945-től 2015-ig mutatja meg egyes animékből kivágott jeleneteken keresztül, hogy hogyan fejlődött az animáció az idő múlásával.
Látható, hogy az anime világa hatalmas fejlődésen ment keresztül, hiszen míg az 1945-ös anime fekete-fehér, látszik, hogy kézzel rajzolt, valamint elég darabos, addig a 2015-ös ábrázolása roppant részletes, színekben gazdag, valamint már-már életszerűen folyékony mozgással rendelkezik.

A manga és az anime kapcsolata

Mint már volt róla szó, az anime hivatalosan a mangából készített animációs sorozat. Ennek ellenére a párhuzamosan futó manga és anime közötti kapcsolat igencsak ingadozó és kötetlen, mivel egy-egy általános anime rész feldolgozhat egy fejezet részt, vagy ami jellemzőbb, több fejezetet egyben. Ezenkívül mivel az anime akár 2 vagy 3-szor olyan gyorsan is haladhat mint a manga, a készítők hajlamosak úgynevezett "filler" epizódokat készíteni, ami annyit jelent, hogy ezek a részek nincsenek benne a mangában, viszont ennek segítségével a manga el tud húzni az animéhez képest.

Ezen a linken például a "Naruto" manga és anime párhuzamát lehet megnézni: Naruto epizódok

A lap tetejére